КФОР нема да ја брани Србија, се огласи командантот: Не се мешаме


КФОР утринава потврди дека е во тек операција на Косовската полиција која по налог на Обвинителството во Приштина се одвива на Косово, како и косовските власти и КФОР тврди дека акцијата на северот од покраината се одвива во оквир на борбата против криминалот.

-Операцијата на Косовската полиција се одвива по налог на Обвинителството на територија на цело Косово, не само на северот, и не е вперена против криминалот на Србите, туку против лица обвинети за корупција и криминал – рекол за Танјуг портпаролот на командата КФОР, Винченцо Грасо.

-Ние засега ја следиме ситуацијата, во контакт сме со властите во Приштина, но отворени ни се комуникации со Србија – вели Грасо.

Според неговите зборови, станува збор за полициска акција каква се случувала во минатото, така што КФОР само ја следи ситуацијата.

Тој го искоментирал и стаков на сите српски државници дека КФОР треба да направи нешто по ова прашање.

-За тоа и порано се дискутираше, ни не се мешаме во акцијата на полицијата, додека не ни побараат да интервенираме – рекол Грасо.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1