Кичевчанецот Тино Алексов надмина 10 000 преводи на македонски на Facebook


tino-10-000Кичевчанецот Тино Алексов, човекот поради кого користите Facebook на Македонски! Деновиве бројот на неговите преводи достигна петцифрен број – фантастични 10 000 преводи на термини на Македонски јазик кои ги користи Facebook и веќе го зазеде првото место!

Facebook безмалку ближи до милион корисници од Република Македонија и сигурно над милион Македонци од светот кои се присутни на социјалната мрежа. Најголемиот дел од нив го користат македонскиот јазик на Facebook благодарение на ентузијастите како нашиот сограѓанин Тино Алексов.

Тино, секоја чест и благодарност за трудот! http://www.facebook.com/tino.aleksov

извор – Кичево.мк

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1