Кинезите одат на месец и градат вселенска станица


Кина ја планира следната вселенска мисија со екипаж да биде во јуни 2013, како дел од амбициозното проширување на програма за истражување на вселената.

– Вселенскиот брод “Сензори 10”, со тројца членови на екипажот, се подготвува да тргне во јуни 2013 година – рече Niju Honguang, заменик-командант на вселенската програма во интервју за кинескота државно радио.

Niju на маргините на 18 Конгрес на Комунистичката партија рече дека официјалнo се избрани датумите за лансирање, а тоа се во јули и август 2013 година , и дека еден од тројца астронаути, најверојатно, ќе биде жена.

Кина ја испрати првата жена во вселената оваа година, на бродот “, Сензори 9-{Šenžu 9}”, во првата мисија со рачно спојување со меѓународната вселенска станица (MCS).

Успешно спојување беше пресвртна точка за кинеската вселенска програма, бидејќи со тоа се отвора патот на спроведување на планот за изградба на кинеската вселенска станица до крајот на деценијата.

Кина претходно во една студија објави дека планира да испрати човек на Месечината, но не прецизираше кога. Тоа досега успеа само на САД, последен пат на 1972. година.

Кина ja рaзвива вселенска програма како симбол на својот глобален статус, расте техничка експертиза, и успехот на Комунистичката партија за успех во развојот на земјата, која некогаш беше со оптоварена со сиромаштија.

Share Button
Андријана Станојовска

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1