Кока Кола и Пепси топрва ќе ја ваделе спорната состојка – откако се крена прашина на интернет


Производителите на газирани пијалоци, американските компании Кока-Кола и Пепси, денеска соопштија дека работат на отстранување на контроверзните состојки од своите пијалоци,

pepsi i koka koa

Спорната состојка, позната како бромирано растително масло (БВО), се најде на удар на критичарите по онлајн петиција започната од тинејџерката Сара Каванаг од Мисисипи.

Бромираните растителни масла (БРМ) се користат за да се задржи вкусот на цитрус суспендиран во безалкохолните пијалаци како што се Mountain Dew и некои видови на Gatorade. БРМ се забранети во некои земји и Европската унија, но дозволени се за употреба во САД и во Латинска Америка.

Минатата година, 15-годишната Сара Кавана вели дека пребарувајќи на Google за „бромирани растителни масла“ забележала дека оваа супстанца се наоѓа на листата на состојки на Gatorade со вкус на портокал.

koka kola devojce

Таа нашла и една статија во која се вели дека БРМ биле патентирани за употреба како супстанца за спречување на ширењето на огнот и се користела во апарати за гаснење на пожар.

Сара започнала онлајн петиција на change.org, која била потпишана од повеќе од 206.000 луѓе, барајќи Gatorade да престанете да користи БРМ.

Употребата на бромирано растително масло не е дозволена во Јапонија и Европската унија.

Наместо БВО, Кока-Кола соопшти дека ќе користи сахароза ацетат изобутират, што не се користи како додаток повеќе од 14 години.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1