Евровизија: Ова се првите 10 финалисти


Од вкупно 16 земји колку учестваа на првата вечер, само 10 имаа среќа да влезат во големото финале кое ќе се одржи в сабота

evrosong-1Вечерва се одржа првата полуфинална вечер на музичкото шоу Евровизија, а меѓу 16-те земји кои земаа учество, само 10 од нив ќе настапат на големото финале кое ќе се одржи во сабота.

Пласман за финалето обезбедија Русија, Украина, Азербејџан, Сан Марино, Унгарија, Холандија, Црна Гора, Исланд, Ерменија и Шведска.

Македонската претставничка Тијана Дапчевиќ ќе настапи во втората полуфинална вечер, која ќе се одржи во четврток.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1