Коледе леде, паднало греде – коледарчиња го најавуваат Божиќ (Видео)


 koledari111

Рана зора додека се руди, коледарска песна вас нека ве буди.
Среќа и радост Господ нека дари, полна софра, а и многу пари.
Сите да ве служи здравје, Бадникова вечер да ви е наздравје.
Берикет и к’смет во куќи да ви царува,
со здравје и љубов Господ да ве дарува!
Честит Бадник

Православните христијански верници во Македонија го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божик. Рано изутринава, пак, Рождеството Христово во домовите го најавија децата коледари.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1