Комарец со западнонилски вирус пронајден во Краљево


Директорот на Ветеринарниот институт во Краљево, Мишо Коларевиќ потврдил дека во околината на овој срспки град е пронајден комарец заразен со западнонилски вирус.komarac-630x420

 

Тој додал дека уште во девет населени места во околината на Војводина се пронајдени заразни комарци.

– Станува збор за национален мониторинг кој го спроведува нашиот институт врз инсектите, домашните животни, односно коњите и комарците. Вознемирува фактот што кај 10 комарци пронајдовме присуство на вирусот западен Нил, изјавил Коларевиќ.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1