Корисен совет до сите мајки: Како да го смирите плачот на вашето бебе?


Секој родител се соочува со дилемата како да го смири плачот на своето новороденче? Фејсбук страната Здрава бременост нуди неколку совети како да го сторите тоа.

cring baby

Информации и совети за новите родители, при плач на бебето:

• Бебето да се наслони на гради или на рамо и тивко да му се зборува или пее.
• Да се замота во мек покривач и нежно да се лула.
• Да се стави во положба или носилка во која ќе се опушти.
• Да слуша звуци, да се прошета и сл.
• Доколку плачот на вашето бебе е поинаков од вообичаениот и трае подолго, консултирајте патронажна
сестра или лекар.

Следниот пат кога вашето бебе ќе плаче, пробајте некој од овие совети.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1