Косовар и Курди уапсени – подготвувале напади во северна Европа


Државјанин на Косово и 16 Курди се уапсени во Европа во рамките на заедничката антитерористичка операција под кодно име JWEB, која ја спроведува специјалната единица на италијанските карабинери во соработка со правосудните органи на Велика Британија, Норвешка, Финска, Германија и Швајцарија.karabineri

Голема координирана меѓународна акција во повеќе европски држави. Италијанската полиција соопшти дека се уапсени седумнаесетмина кои се сомничат дека биле дел од меѓународна терористичка група и планирале терористички напади во повеќе земји.

Шестмина се уапсени во Италија, четворица во Велика Британија, а тројца во Норвешка.

Според полициски извори осомничените се вратиле од Сирија и Ирак.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1