Крај на една ера: „Microsoft Windows XP“ официјално згасна


microsoft-xp

Компанијата „Microsoft” од  8-ми април, ја прекинува техниката поддршка за оперативниот систем Windows XP како и за пакетот на апликации „Office 2003“ како и редовните надградувања кои обезбедуваат заштита од вируси и други закани.

– Ако продолжите да користите „Windows XP“ вашиот компјутер се уште ќе работи, но ќе биде чувствителен на вируси и хакери.

Поради тоа што бројни производители на софтвер и хардвер се оптимизираат според последните верзии на „Windows“, може да се случи голем број на апликации или уреди да не работат на „Windows XP – стои во соопштението.

Инаку овој оперативен систем е инсталиран на повеќе 500. милиони компјутери ширум светот како и 95 проценти од „ATM“ банкоматите.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1