Крим во мрак: Украина му ја исклучи струјата


Украинската национална енергетска компанија Укренерго го намалила снабдувањето на Крим со електрична енергија за 50 отсто.

KRIM_AERODROM_VOJNIKЕнергетската компанија на Крим, ДТЕК Крименерго, соопшти дека регионот е опфатен од повремени помрачувања, поради наводни дефекти на два електрични кабли што доаѓаат од Украина.

За кримскиот заменик-премиер Рустам Темиргалиев ова е уцена од страна на Киев

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1