Куќен притвор за Пешевска, Тарчуловски и Димовски, притвор за Василевски


Кривичниот суд му одреди притвор на пратеникот Сашо Василевски, а куќен притвор на пратениците Жаклина Пешевска, Јохан Тарчуловски и Љупчо Димовски, сите од ВМРО-ДПМНЕ.

Тие се дел од 36-те лица што Основното јавно обвинителство ги гони за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста во врска со настаните од 27 април годинава во Собранието на Република Македонија.

Претходно, пратениците Љубен Арнаудов и Крсто Мукоски во придружба на полициски службеници го напуштија Кривичниот суд и со полициски комбиња беа однесени во пртивор.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1