Кулиќ: Пилотите почнале со слетување затоа што…


Пилотите кои го управуваа кингерот во кој загина претседателот Траковски ги следеле инструментите во кокпитот кои покажувале дека треба да се почне со процедурата за слетување, пишува Вечер.

izvestaj trajkovski

Инструментите биле исправни кога полетале од Скопје и Дубровник, но веќе пред Мостар едниот од нив давал погрешни информации.

Овој извештај има многу заеднички со оној на Салко Бегиќ, каде вината беше посочена кон пилотите, по што истиот беше отфрлен од Владата. Единствено различно е што сега се амнестира босанското цивилно воздухопловство и сите грешки се префрлаат во Скопје иако авионот падна во Босна и Херцеговина, а СФОР кој е надлежен за тој авиопростор, како и претходно, е само публика во целиот случај.
Повеќе прочитајте на Вечер

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1