Лекар ги лажел дека имаат рак на дојка – отсекол 500 дојки на здрави пациентки


Британскиот специјалист за рак на дојка, Јан Стјуарт е суспендиран од должноста а го чека и судење откако им ги отсекол дојките на околу 500 пациентки лажејќи ги дека имаат рак на дојката.

Инцидентите се случиле од 1994 до октомври оваа година. Тој работел и во државната, но и во неколку приватни клиники во овој период. Обвинет е дека на најмалку 450 жени им поставил погрешна дијагноза и им велел дека имаат рак на дојка и мора  да се изврши мастектомија.

Жртвите против него поднеле тужби, поради што Патерсон го чека судење. На Патерсон во 2007 година му било забрането да оперира.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1