Лекарите го будат Шумахер од кома


Лекарите од болницата во францускиот град Гренобл започнаа со постепено будење од состојбата на вештачка кома на 7-кратниот шампион во Формула 1, Михаел Шумахер, објави весникот „Л’Екип“, цитирајќи неименуван извор од болницата.

165242-sumaherВотекот на  првите неколку денови по тешкиот инцидент, врз Шумахер беа извршени две операции, при што телесната температура му беше намалена до 35 степени, за да се ограничи ризикот од понатамошни оштетувања на мозокот.

Весникот посочува дека Шумахер добро реагирал на процесот за будење од комата, кој започна на почетокот на оваа недела. Последните официјални соопштенија за состојбата на Шумахер беа објавени кон средината на месецов и гласеа дека тој е во „стабилна, но критична“.

На 29-ти декември минатата година, Германецот преживеа несреќа додека возеше скии во француското одморалиште „Мерибел“. Поради тешката повреда на мозокот, тој беше воведен во состојба на вештачка кома.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1