Лесен и многу вкусен десерт од кроасани


Состојки:

7 кроасани полнети со чоколаден крем

1 литар млеко

6 јајца

2 филџани шеќер

287-660x300Исечете ги кроасаните на покрупни парчиња и внимателно подредете ги во тава, чие дно претходно сте го карамелизирале со дел од шеќерот.

Изматете ги добро јајцата, па во тоа додадете го млакото млеко и преостанатиот шеќер. Кремот се загрева на водена пареа се додека не се згусне.

сипете ја смесата врз кроасаните и печете во претходно загреана рерна на 180 степени додека се стегне кремот. Откако ќе се олади десертот, се превртува и се сече.

Се сервира со топка сладолед или карамел топинг.

Попара.мк

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1