ЛИДЕРСКА СРЕДБА: Заедничка изјава на лидерите – еве што се договориле


Во една тешка недела за државата, се сретнавме да дадеме заедничка поддршка на демократските вредности, вклучувајќи го и правото на мирен протест и на осуда на насилството без разлика дали е во криминални или во политички цели. Исто така, се согласивме да продолжиме со дијалогот за унапредување на евроатлантската агенда за доброто на граѓаните.

Ова се наведува во заедничката изјава на политичките лидери од денешната средба, што се одржува во Клубот на пратениците во Скопје и која се уште трае.345454556

На средбата присуствуваат лидерите на четирите најголеми партии Никола Груевски од ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев од СДСМ, Али Ахмети од ДУИ и Мендух Тачи од ДПА.

На средбата, како набљудувачи, присуствуваат амбасадорот на САД Џес Бејли и шефот на мисијата на ЕУ во Македонија, Аиво Орав.

Премиерот Груевски е придржуван од министерот за надворешни работи Никола Попоски, Зоран Заев од Рената Дескоска Треневска, Али Ахмети од Артан Груби, а Мендух Тачи од Луан Треси.

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1