Листа на „најсреќни“ броеви на лото


Општо прифатено е мислењето дека поголема веројатност е да ве погоди метеор, отколу да добиете на лото.

Сепак, врз основа на резултатите од новата студија има повеќе шанси да се освои премија на лото.Имено, некои броеви се многу „посреќни“ од другите, односно, врз основа на истражувањата, многу почесто биле извлечени од другите.

Платформата за онлајн обложување „Џекпот“ изврши анализа на добитните ливче на лотарии во целиот свет во изминатата година, со која се опфатени повеќе од илјада извлекувања, вклучувајќи ги и ЕвроМилионс, британското Лото, ирско Лото и американскиот Пауербол.

Утврдено е дека „најсреќен“ број е 16, кој е извлечен дури по 191 пати, потоа бројот 22 со 179 пати. Третиот „најсреќен“ број е 28, потоа 37, па 6 и па 3.

Најретко извлечени броеви се 36, 32, 41, 40 и 46, а бројот 18 ја понесе титулата „најнесреќен“, бидејќи е извлечен само четири пати.

Поголемиот број лотарии во светот нудат избор на броеви од 1 до 50. Исклучок е Германија која нулата ја додаде како бонус број, додека Италијанците можат да избираат меѓу 90 понудени броеви.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1