Лустриран е писателот Славко Јаневски – комисијата вели академикот бил кодош


SlavkoJanevski-g1

Лустриран е еден од најоглемите македонски писатели, Славко Јаневски, со што продолжи лустрирањето на починати лица, пренесе Телма

Последната одлука на Комисијата за верификација на фактите се однесува на поранешен академик и пистател.

Комисијата не го објави неговото име, но ги наведе податоците, дека се работи за академик и писател познат по делото „Селото зад седумте јасени“.

Досиете на Јаневски се води под псевдонимот„Славјан“.

Освен Славко Јаневски, лустрирани се уште 14 поранешни функционери на МВР, кои Комисијата ги прогласи за наредбодатели.

Дел од лустрираните не се веќе меѓу живите.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1