Мајка од Србија доживеала голгота: Детето избегало од градинка, а тоа што и го кажале ќе ве шокира


Кога го донела детето во градинката во Смедеревска Паланка, Ивана Михаиловиќ ниту во најцрните мисли не можела да предвиди што ќе се случи.gradinka deca

-Ја оставив ќеркичката околу 8 часот. Само неколку минути подоцна, детето излегло среде главната улица, на стотина метри од градинката. Една мајка ја запрела и ја прашала чија е, а за среќа наишол сосед кој не познава, го зел детето и го однел назад во градинката. Не смеам ни да помислам што ќе се случило да останела среде улицата, каде постојано итаат автомобилите, вели Ивана.

-Се е уште во постапка и рано е да ни дадат оценка дали токму така се случило или не, ниту можам некој од вработените без аргументи да го обвинам, вели Снежана Вуруна, директор на претшколската установа „Чика Јова Змај“ во чиј склоп е и оваа градинка.

Директорката не ја отфрла можноста нешто такво да се случило во гужвата при утринскиот прием, некое дете да тргне по родителот, но исто така тврди дека мајката со која разговарала дента, претерува со тврдењата. Детето, објаснува таа, во ниту еден момент не било загрозено од сообраќајот, друг родител по неколку чекори го вратил во градинка.

-Се обидов со разговор да ја смирам, ја замолив да не се возбудува, туку да оди дома кај малото дете кое го има, зошто се породи пред 15-тина деца, а сега слушам дека и тоа го извитоперува. Раскажува како наводно сум и рекла дека има друго дете и дека не би било тоа толку страшно…ќе се онесвестев кога слушнав. Па, милсите ли дека би кажала таков изговор? Всушност имам сведоци, не бевме сами во канцеларијата, тврди директорката.

„Фала Богу, имаш друго дете…“

-Да токму тоа ми го кажа така, дека да загинело, фала Богу што имаш друго, сега се породи. Кога и се заканив дека ќе одам во весниците, ми рече дека е добро што сум и го кажала тоа за да се подготви, вели Ивана Михајловиќ.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1