Мајка тужи компанија за тампони – ќерката изгубила невиност од нив


Драмата во муслиманските семејства е голема, бидејќи губењето невиност на една немажена девојка се смета за сквернавење на нејзиното тело, и фактот дека можеби никогаш нема да се омажи. Користењето на тампони може да предизвика различни компликации, доколку неправилно не се користат. Веројатно најтежок проблем при користење на тампони е токсиколошкиот шок, кој настанува поради сепса.Muslimanka tamponi

А дали сте знаеле дека при користењето на овој производ може да се изгуби невиност?
Фатма Ушбан е муслиманка и мајка на пет деца, која неодамна се доселила од Бангладеш во САД и сега живее во Твин Фолс во државата Ајдахо, шишува „Лив лик“. Таа тужела една престижна компанија за производство на тампони, бидејќи компанијата наводно е „виновна“ што нејзината 11-годишна ќерка ја изгубила невиноста.

Нејзиниот адвокат тврди дека во упатството за употреба нема предупредување дека поради користење на овој производ може да се изгуби невиноста, па поради тоа семејството одлучило да бара отштета од 1,4 милиони долари.

Муслиманската заедница е стриктна по тоа дека девојката мора да влезе во брак невина, ианку ќе се смета дека нејзината чест е извалкана и веднаш се смета за лесна жена.

– Кој сега ќе ја сака мојата ќерка? Нејзиното тело е осквернавено и таа сега е валкана. Штто ќе правиме со неа? Кој ќе се ожени со неа? – низ солзи изјавила видно потресената мајка на девојчето.

Локалниот муслимански свештеник, Јасаф Будут објаснил дека во нивната заедница е забрането користење на тампони, ниту било какви средства кои ја нарушуваат „чистотата“ на интимната зона, бидејќи се смета за блиска на мастурбацијата.

– Куранот убаво вели: „Не правете си на себе нешто што може да ви наштети“ – додава Будут.

Жителите на Твин Фолс бурно реагирале на оваа афера со јасна порака дека детето од такво семејство треба што побргу да се „спаси“ , инаку „болеста на убивање на честа“ ќе почне да се шири низ градот.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1