Македонија 23-то место за водење бизнис, пред сите балкански земји!


Македонија се најде на 23 место, во најновиот извештај на Светската Банка “Дуинг бизнис 2012”. Лани Македонија беше на 38–то место.

Како што пренесе Фактор.мк Македонија е најдобро рангирана од балканските земји, од европските земји пред нас се Германија, Исланд, Финска, Австрија. Македонија имала напредок во постапката за отпочнување на бизнис и во плаќањето на даноци.

Анализирани биле 185 земји, на прво место според водење бизнис се наоѓа Сингапур, следуваат Хонг – Конг и Нов Зеланд. Најмногу напредок имала Полска, но Сингапур се уште го држи првото место во светот за лесно правење бизнис

Сингапур веќе 7 година е на врвот на листата.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1