Македонија и одржа лекција на Австрија – Нова победа – Сега Словенија нека му ја мисли


Македонските ракометари ја совладаа селекцијата на Австрија во директната пресметка за второто место со 36:31 и изборија осминафинален дуел против Словенија која заврши трета во групата А.

rakomet 2015

Македонија славеше нова победа на СП во Катар. Македонската ракометна селекција забележа нова четврта победа на СП во Катар и си го обезбеди второто место во групата ,,Б’’. Австрија повторно не можеше да ја запре Македонија.

Нашата репрезентација делуваше поубедливо и поквалитетно од Австрија иако дозволивме првиот дел да заврши со 16-16. Решавачките минути беа на стартот од второто полувреме, кога селекторот Ивица Обрван имаше чувство да го внесе Петар Ангелов, а тој почна да прави чуда на македонскиот гол.Најпрецизен во нашиот тим беше капитенот Кире Лазаров со 9 гола и беше прогласен за играч на натпреварот.

во осминафиналето нашата репрезентација ќе се соочи со Словенија и преку неа ќе бара место во посакуваниот круг од седум репрезентации кои ќе обезбедат виза за олимписките квалификации.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1