Македонија на СП во ракомет претставена со уставното име (Фото)


Македонската ракометна репрезентација која ќе настапи на Мундијалот во Шпанија, на официјалниот сајт на првенството е претставена со уставното име.

makeodnija rakometИако во Светската ракометна федерација (ИХФ), Македонија е примена со привременото име БЈР Македонија, сепак организаторот на првенството нашата репрезентација ја има претставено со името Македонија.

Македонските ракометари својот прв настап на Светскиот шампионат ќе го имаат на 12 јануари во Севиља, против Чиле.

makeodnija rakomet2

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1