Херои: Две кучиња со часови грееле дете (6) изгубено во шума – му го спасиле животот (Фото)


Детенцето Рајли, 6 годишно се изгубило во шумата и со часови лежел во провалија чекајќи некој да го најде. Од несреќата се извлекол само со гребаници благодарејќи на ангелите чувари Бакстер и Бел.

Pas-i-bebaОвие две кучиња, боксер и мешанец од лабрадор кои ги имало семејството Смит од Мисури се заслужни што 6 годишното детенце не се срмзнал пред да го најдат спасувачите. Тие со нивните тела со часови го штителе детето од ниските температури кои биле под нулата.

Рајли се загубил во петокот попладне во шумата во близина на нивната семејна куќа. Таткото веднаш штом видел дека детето го нема во дворот тргнал да го бара и побарал помош откако неможел самиот да го најде. Дошле поарникари и полиција кои направиле темелна претрага на шумата.

Дури и со помош на хеликоптерите детето го нашле после 4 часа како лежи во провалијата прекриен со телата на кучињата. Таткото е пресреќен што семејните кучиња биле со детето и го спасиле од измрзнување.

boy-saved-by-dogs

20508594_SS

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1