Македонски дечиња кои растураат абакус – повторно медали за овие умни глави (Фото)


И оваа година се одржа националниот натрпевар во сметање со абакус. Овие мали мозочиња сметаат побрзо од возрасните, решаваат задачи напамет, а резултатот можат да го пресметаат и пеејќи истовремено.

2013-11-03 11.15.12(1)

Натпреварот се одржа во домот на АРМ. Дечињата имаа само 3 минути да решат неколку табели полни со задачи. А сите од тестот излегоа насмеани. Овие супер мозочиња со леснотија решаваат математички операции кои и за повозрасните би биле мака.

За дечињата освен решавањето задачи беше оргнизирана и забава а потоа секако и свечено доделување на пехари и златни и сребрени медали.

И оваа година дечињата од Браин О Браин Светилник во Скопје се закитија со многу медали и пехари.

Ања, Илина, Теодор, Михаела се само дел од дечињата од Светилник кои секоја година во оваа огромна конкуренција си заминуваат со награди на националното првенство во кое учествуваат дечиња кои се дел од Браин о Браин програмите низ цела Македонија.

100_9157

DSC05611

Нивната горда наставничка Анита Левковска веќе неколку години работи со овие дечиња а според родителите единствено нејзината посветеност и умешност во пренесување на знаењето е она поради кое овие дечиња буквално растураат на абакус.

Програмата Браи о Браин веќе неколку години се спроведува и во Македонија. Преку учењето на сметање со древниот Абакус децата ја развиваат меморијата и учат многу побрзо.

Оваа програма придонесува во подобрување на меморијата, концентрацијата, брзината, вузуeлизацијата, креативноста, самодовербата и многу други.

Веќе 10 години успешно ги трансформира животите на повеќе од 75.000 деца низ целиот свет.

Доколку сакате и вашето дете со леснотија да го совлада Абакусот – повеќе информации за Браин о Браин СВЕТИЛНИК на овој ЛИНК 

CIMG6779

CIMG6790

CIMG6804

100_9159 100_9154

2013-11-03 11.15.12(1)

dade2

DSC05611

CIMG6782

CIMG6796

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1