Македонскиот јазик го немаше на официјалните документи на Самитот во Софија – претставен како јазик на ФИРОМ


На „Самитот ЕУ – Западен Балкан што се одржа во Софија, макеоднскиот јазик во официјалните документи беше претставен како јазик на Поранешната југословенска Република Македонија.

Ова за многумина беше изненадување со оглед на тоа што досега користењето на јазикот како македонски не беше проблем за ЕУ.

Иако, во Европската унија јазикот на државата е признат како „македонски“, на последниот самит на Европската комисија во графата за јазици како напишано стои друго. Последен пат кога имаше проблеми со јазикот, државните институции остро реагираа. Сега се поставува прашањето дали институциите ќе реагираат на ваквиот потег на Европската комисија.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1