Македонско дете – вундеркинд ќе прави робот за месечината (Видео)


Робот ќе и помага на војската да ги пронајде непријателите, пронаоѓа и бомби но, може да се користи во градежништвото и да испитува цевки. Токму овој робот на седмооделенецот Матеј Предовиќ му донесе прво место меѓу стотина учесници на олимпијадата по роботика во Зрењанин.

Screenshot_25

Имаше многу голема конкуренција како твојот робот го освои првото место на Олимпијадата на роботика во Зрењанин?

„Мојот робот го освои првото место бидејќи беше најинтересниот и најдобриот робот таму. Роботот и служи на војската , треба да и помогне да ги најдат непријателите, исто така и за научниците да испитуваат опасни животни. Потоа за да се пронајдат бомби под коли, за градежништвото , да ги испитуваат цевките. Роботот инаку го конструирав за шест месеци, истакна седмооделенецот Матеј Предовиќ.

Во Видеото погледнете го целиот разговор на Љупка Камчева со Матеј Предовиќ и неговиот професор Лазе Смилевски.

Канал 5

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1