Македонското знаме и грб – направени од цвеќиња го красат Скопје


Пајак, паун, петел, пеперутка, риба се само дел од фигурите кои го разубавуваат главниот град. Направени се од цветни аранжмани и ги има на повеќе локации во градот. Особено впечатливи се цветните фигури во форма на државните симболи, знамето и грбот, кои од неодамна го красат влезот на зградата на Собранието. Нив ги изработи Јавното претпријатие Паркови и зеленило”, од каде што велат дека идејата да се постават националните обележја пред Собранието дошла од вработените во секторот за развој на претпријатието.

A54E6C3C6616A043A063DCE945595961 A1E2F20CAC823A4D908FA300BA6BB332

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1