Малата Марија е родена во македонско семејство, но зборува и разбира само англиски


Дневник го посети Дневниот центар, кој е отворен пред четири месеци, каде што се овозможени специјален третман и едукација на деца со аутизам. Центарот работи во рамките на Заводот за рехабилитација во скопската населба Топанско Поле.

Три насмеани главички не поздравија на вратата од единствениот Дневен центар за деца со аутизам во скопската населба Топанско поле. Марија, Лука и Михаило имаат по шест години.9500D32BD7A539A1F4FA1C48982

Михаил не се двои од својата книга, Лука постојано го гасне светлото и сака да се слика, а Марија исклучиво разбира и зборува англиски иако е родена и живее во Скопје.

– Дојди Лука, ајде да влеземе во обрачот. Дај ми го рачето. Ајде можеш ти, само обиди се – вака го мотивира логопедот Елена Степаноска додека работи со темпераментниот Лука.

За тоа време Марија, која одмара на една голема гумена топка, постојано на англиски повторува реченици со совршен нагласок, иако целото нејзино семејство се Македонци и никој не зборува по дома англиски – велат во Центарот.

– Секое дете има свој свет. Некое е позатворено, некое полесно со опушта, но главно со странци што првпат ги гледаат не комуницираат – вели Степаноска.

Целата сторија може да ја прочитате на овој линк.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1