Малолетничката се јави од Сирија: Не сакам да се вратам дома – тука има кечап и Нутела


Малолетната Сабина Селимовиќ (15) една од двете девојки од Босна и Херцеговина кои заминаа за Сирија за еден француски весник вели дека и е добро меѓу џихадистите и дека не сака да се врати дома.sabina-samra

Таа преку интерју со СМС пораки објаснила дека добро ја третираат.

“Имаме кечап и Нутела. Можеме да добиеме и житарици и млеко за појадок“ -вели таа за весникот додавајќи дека не планира да се врати дома.

Таа објаснила дека не е бремена и дека ужива во новиот живот.

Сепак експертите сметаат дека целото интервју е дадено под будното око на нејзиниот нов сопруг кој е дел од милитанните џихаидсти.

Според нив, интервјуто е пропаганда на исламистите по објавените информации дека Сабина сака да се врати дома.

Таа уште на пролет замина за Сирија, а во моментов ја бара Интерпол.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1