Меркел: Шансите за датум за Северна Македонија не се добри


Германската канцеларка Ангела Меркел, денеска изјави дека шансите за постигнување согласност на Самитот на ЕУ за давање датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија не се добри, пренесе Дојче Веле.

– Ние имаме одговорност кон овие држави. Мислам дека се исплаќа на Северна Македонија и на Албанија да им се даде европска перспектива. Германија чувствува посебна приврзаност кон земјите од Западен Балкан и сака да ги приклучи кон ЕУ, истакна Меркел.

Таа вчера имаше и средба со Макрон.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1