Метеорски дожд ќе го осветли небото пред изгрејсонце


Вечерва некаде пред зори се очекува спектакуларна глетка – ќе паѓа метеорскиот дожд Орионд кој го создава најпознатата комета – Халеевата, и ќе го осветли небото.

Делови од кометата кои паѓаат во атмосферата ќе дадат десеттина метеори во час, дождот го прават смрзнати парчиња кои паѓаат од Хелеевата комета, изјавил Бил Кук, шефот на Канцеларијата за метеори на Вселенскиот центар на американската агенција НАСА.

овој феномен се случува еднаш до два пати годишно. Најубавиот и највидливиот дожд на метеори бил во 2006 година.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1