Мигрант од Сирија се обидел да силувал жена во Белград


Модната креаторка Ирена Граховац на Твитер објави дека жена која е вработена кај неа во четвртокот вечерта се обидел да ја силува во центарот на Белград.

Против државјанинот на Сирија, 20 годишниот Мустафа Сабри поднесена е прекршочна пријава поради нарушување на јавниот ред и мир зашто во четвртокот вечерта во центарот на Белград ја допирал по телото 50 годишната белграѓанка.siluvanje

Devojku koja radi kod mene je sinoc Sirijac pokusao da siluje ispred stana u Admirala Geprata.— Irena Grahovac

– Жената се враќала во својот стан, кога осомничениот Сириец се доближил зад неа, почнал да ја фаќа насекаде по телото, по градите, но по нејзината реакција веднаш избегал.

Уплашената жена веднаш ја известила полицијата. Таа тврдела дека момчето, кое по се изгледа е мигрант, се обидел да ја силува.

Веднаш е утврден неговиот идентитет и е известено обвинителството кое сепак одлучило дека нема елементи на кривично дело-обид за силување, и затоа е поднесена само прекршочна пријава поради нарушување на јавниот ред и мир.

Ирена Гарховац која ја објави информацијата на Твитер верува дека ова е само изолиран инцидент и вели дека не сака да испадне дека сите мигранти се насилни.

– Сакам само да апелирам дека треба да се организира прифатилиште за тие луѓе, бидејќи постојат изолирани инциденти кои можат да доведат до вакви ситуации.

– Жал ми е за нив, но жал ми е и за нас, сето тоа сега е една многу тешка ситуација, напиша таа.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1