Михаил Горбачов во болница!


Последниот советски лидер Михаил Горбачов е префрлен во болница во Москва поради враќање на болеста – соопштија руските медиуми. Горбачов долго време се лекува од тешка форма на дијабетес.

gorbacov

– Во последните 7 дена мојата здравствена состојба беше помалкуили повеќе задоволителна, но денеска сум во болница. Повторно се врати болеста – изјави 84 годишниот Горбачов за руските медиуми.

Горбачов е последниот претседател на Советскиот Сојуз. Поднесе оставка во 1991 година откако 11 поранешни советски републики основаа Заедница на независни држави, со што Советскиот Сојуз исчезна.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1