Нерегистрирани лекови од Косово завршиле во Македонија


Нерегистрирани лекови од Косово завршиле во кумановска аптека. Полицијата и инспекторите од Бирото за лекови заплениле повеќе од 500 прокриумчарени кутии. Голем дел од нив не се воопшто регистрирани во официјалниот регистар за лекови во земјата. Меѓу нив имало камагра и шпанска мушичка. lekovi-foto-D-JEVREMOVICH

41-годишниот сопственик на аптеката заработил кривична пријава за недозволена трговија и криумчарење. Тој кон крајот на јули минатата година по цена од 200.000 денари неовластено набавил поголема количина на лекови во земјата, со намера да ги продаде по многу повисоки цени.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1