Министер добил отровно писмо


На адресата на чешкиот министер за внатрешни работи Милан Хованец пристигнало отровно писмо.

Портпаролот на Националниот институт за нуклеарна, хемиска и биолошка заштита Радек Покорник изјави дека во сомнителниот коверт имало „материјал сличен на цијанид“ и во количина опасна по живот.letter500

Писмото кое Хованец го добил во вторникот,  пристигнало од некоја северноевропска држава.

Неодамна, слични сомнителни писма пристигнале во чешкото Министерство за надворешни работи, во Владата и во претседателскиот кабинет, но  во нив немало отров.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1