Министерството за правда испрати документи за екстрадиција на Грујевски и Бошковски


Министерството за правда ги испратило документите за екстрадиција на Горан Грујевски и Никола Бошковски до грчките власти, потврдија од Министерството за МИА.

Судењето на Грујевски и Бошковски во Солун е закажано за 1 декември.

Од Министерството посочуваат дека не се знае кога може да се очекува нивната екстрадиција во Македонија.

Грујевски и Бошкоски се обвинети од Специјалното јавно обвинителство за нелегално прислушување и за уништување на системите за прислушување, случаи познати како „Тврдина“, „Таргет“ и „Тврдина 2“.

Македонските власти по нив имаа распишано меѓународни потерници, а тие се уапсени од грчката полиција на аеродромот во Солун на 18 октомври, при обид со лажни бугарски пасоши да заминат со авион за Будимпешта.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1