Министрите и замениците министри од СДСМ поднесоа оставки ВИДЕО


Министрите и дополнителите заменици министри на СДСМ денеска поднесуваат оставки на своите функции од Владата на Република Македонија, рече министерот за внатрешни работи од СДСМ, Оливер Спасовски.

Тој од пред зградата на Владата, рече дека очекува нивните оставки да бидат прифатени.oliver ministri sdsm

– Доколку останува на сила распуштањето на Парламентот, бараме да ни се констатираат оставките – рече Спасовски.

Тој три пати одби да одговори на прашањето, дали ако Парламентот не се распушти, и функционерите од СДСМ ќе останат на своите функции во Владата.

Во објаснувањето, Спасовски рече дека во Македонија не постојат услови за демократски избори.

– Според Договорот од Пржино, Владата во која учествиваме се конститурише за организирање фер избори. Во Македонија во моментот нема услови за фер избори, тоа го потврдија и САД и ЕУ – рече Спасовски.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1