МКД.МК го објави транскриптот од договорот со Грција


Викендов министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, треба да го потпишат договорот за промена на името на Република Македонија.

На потпишувањето, веројатно некаде во Преспа, ќе присуствуваат и премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас. Уште необјавен, овој договор веќе предизвикува голем број реакции дека се прифатени речиси сите услови поставени од грчка страна.

Вчера некои грчки медиуми го објавија договорот, иако било договорено тоа да се направи по прифаќањето на овој документ од двете влади.

На овој линк погледнете го – Преводот што МКД.мк го објавува е според содржината објавена во грчкиот весник Катимерини.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1