Мост: Маркерот се брише без проблем, и со вода, и со марамици, и со ракија (Видео)


На гласачките места 745, 746, 747, 774, 739 и 736 во општина Кичево и на гласачкото место 409 во општина Гостивар видливото мастило се брише со влажни марамчиња и ацетон, регистрираа набљудувачите на граѓанската организација МОСТ.

marker izbori 2Според нив, процедурата на обележување на палецот со видливото мастило не е спроведувана согласно законот, односно во неколку случаи мастилото е нанесувано само на ноктот на гласачот.

На форумот Воденица беше објавено Јутјуб видео од гласач кој мастилото го брише со жолта ракија.

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1