Можеби ја имате во дворот, а не знаете, оваа намирница чини 8.000 евра


На пазарот е една од најскапите бидејќи таа прави чуда за вашето здравје.
Станува збор за печурка која во народот е позната како кујнски дијамант или бел тартуф. Нејзината вредноста на пазарот достигнува од 2.000 до 8.000 евра по килограм.

Тешко може да се најде, бидејќи може да се најде во дивина и никако не може да се создаде вештачки. Покрај специфични услови за развој, тартуфите имаат единствена арома, која се добива од дождот и недопената земја, што дава посебен шмек на секое јадење.

А освен гастрономските вредности, тартуфите се многу здрави бијдеќи ги обновуваат сите ќелии и го зајакнуваат органзимот.

Најредок од сите е белиот тартуф. Најчесто расте во рамните предели под боровите и тополите.

Побарувачката за таруфите е огромна на светскиот пазар. Во Америка можете да најдете среден хамбргер за тартуфи и чини 5.000 долари, а килограм чоколадо од тартуф чини дури 6.000 долари.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1