Мухамед кој плаче: Јас сум Шарли – ова е новата насловна на францускиот неделник


На насловната страница на првото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ по исламистичкиот напад врз редакцијата, ќе биде објавена карикатура на пророкот Мухамед кој плаче, држејќи натпис „Јас сум Шарли“ и под кој пишува „Се е простено!“.

Part-PAR-Par8072778-1-1-0-224x300

Насловната страница на новиот број од весникот, на кој работат преживеаните членови на редакцијата, им е доставен на медиумите пред утрешното објавување.

Еден милион примероци од „изданието на преживеаните“ се веќе испечатени и ќе бидат достапни во 25 земји на 16 јазици.

Нападот врз редакцијата на „Шарли ебдо“, во кој на 7 јануари беа убиени 12 луѓе, предизвика остри осуди ширум светот, но повторното објавување на карикатури на Мухамед би можело да ги разлути екстремните муслимани, кои веруваат дека е забрането цртање на нивниот пророк на било кој начин.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1