На 18 октомври повторно цела Грција на штрајк


Грчките синдикати за 18 октомври закажаа штрајк против мерките за штедење .

Главните грчки синдикати во државниот и приватниот сектор ќе оддржат 24-часовен штрајк во знак на протест против новите мерки за штедење.
Синдикатите ГСЕЕ и АДЕДИ одлучија да го организираат штрајкот, додека грчката влада ги продолжува преговорите со Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд и штрајкот ќе се совпадне со средбата на врвот на ЕУ.
-Ние сакаме владата да ги повлече овие ужасни мерки, кои не доведоа до оваа ситуација, изјави Илиас Илиопулос, главен секретар на синдикатот во државниот сектор АДЕДИ.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1