На 99 години Рокфелер по шести пат доби ново срце


На возраст од 99 години милијардерот Дејвид Рокфелер по шести пат доби ново срце.

Во период од 38 години, милијардерот поминал шест трансплантации на срце, а последната била пред само неколку дена.rockefelller

Првата трансплантација на срце му ја направиле во далечната 1976 година, откако преживеал сообраќајна несреќа и доживеал сцев удар.

Последната трансплантација била пред само неколку дена, а траела цели 6 часа.

Го оперирал тим приватни доктори во неговиот семеен дом во Њујорк.

Во 1988 и 2004 година тој поминал и две трансплантации на бубрезите, а на новинарите на шега им изјавил дека ќе живее и до 200 години затоа што по трансплантациите се чувствува како нов човек, полн со енергија и волја за живот.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1