На Гинекологија се роди најголемото бебе во Македонија


На скопската Клиника за гинекологија и акушерство во изминатиот месец се родило најголемото бебе во државата. Здравото машко бебе е тешко 5.700 грама и долго 55 сантиметри. Бебето се родило по природен пат.

Просечната тежина на бебињата при породување е меѓу 3.000 и 4.000 грама.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1