На интернет во 1 минута – колку пораки, фотки, статуси? (Фото)


Според истражувањето кое го спроведе Интел, во светот секоја минута се превземаат 47 илјади апликации, се гледаат 1,3 милиони видео снимки на Јутуб и се преслушуваат повеќе од 61.000 часа музика

Интел спроведе нова студија која покажала дека во светот во една минута на “амазон.ком” се трошат 83 илјади долари. Се прегледуваат 20 милиони фотографии  и шест милиони Фејсбук страници.

internet 1 minНаправена е студија на иднината на интернетот, а до 2015 година ќе има два пати повеќе уреди на светот во однос на бројот на луѓе, а ќе ни требаат пет години за да го прегледаме видео материјалот кој корисниците ширум светот го создаваат во една секунда.

Интел објаснува дека работи и на нов систем за следење на интернет сообраќајот со името “кристал форест”, кој би требало да ги зголеми перформансите и сигурноста на интернет.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1