Над 50 објекти поплавени во Охрид во невремето


Поплавени куќи ,дворови ,подруми и улици е сликата од силното нереме со обилни врнежи од дожд и грмежи кое  го зафати Охрид.Во текот на ноќта до Регионалниот центар за управување со кризи биле пријавени над 50 случаи на полавени објекти и тоа најголем број од населбите Воска,Даљан и Лексајца  како и од околните села , а забележани се и одрони на патниот правец Охрид  – Св. Наум кај Пештани, како и на други места.ohrid poplava

Граѓаните се жалат дека при секои интензивни врнежи куќуте им се полавени со вода.

Екипи на јавните претрпијатија се на терен и ги санираат последиците од големото невреме.

Инаку според податоците на Управата за хидрометеоролошки работи во Охрид изминатото деноноќие наврнале 90 литри на метар квадратен.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1