Најдобрите и најлошите директори минатата година


Дали една компанија расте значително благодарение на способноста на нејзините директори, дали неговите потези довеле  до раст на акциите, капиталот , уделот на пазарот или други важни индикатори , се прашањата на кои се обидел да одговори британскиот јавен сервис Би Би Си, објави bizlife.rs .

Најдобрите

Во петтото место меѓу најуспешните бизнис лидери на 2013 година. е извршниот директор на Neflix , претплатничкиот сервис за интернет филмови и ТВ , Рид Хестингс, кој пред две години се најде на листата на БиБиСи од најлошите директори.

kostum odeloСервисот за продажба на DVD-а компанија Netflix наречена ” qwikster ” е прогласена за 2011 за маркетиншки неуспех. Netflix, кој е во САД и Канада се занимава со онлајн испраќање популарни филмови и поштенска достава на DVD, ги подели овие две услуги и ги зголеми цените , предизвикувајќи остри критики од корисниците. Иако се покажа дека поделбата на има бизнис смисла , компанијата им испрати извинување на корисниците дека не се грижила за нивното мислења и лансираше бројни иновации.

На четвртата позиција се најде извршниот директор на модната куќа „Мајкл Koрс ” Џон Идол , кој е на чело на компанијата од 2003 година, кога компанијата имаше приходи од 20 милиони долари. Идол им ги редефинира целите на компанијата и нејзините модели се дефинирани како мода по пристапни цени , која „Мајкл Koрс ” го позиционираше под “Луј Витон ” , но пред речиси сите други дизајнери. „Koрс” сега има приход од околу три милијарди долари , од кои само една милијарда од продажбата на часовници.

Трето место на листата на најуспешните шефови е за Пони Ма , извршниот директор на кинеската интернет компанија Tencent , чија пазарна вредност скокна над 100 милијарди долари по отпочнување на нова чат платформа WeChat , благодарение на што бројот на активни корисници скокна тројно.

Внукот на основачот на јапонскиот производител на автомобили Тојота, Aкио Тојода се најде на второто место на листата на најуспешните. Тој е на чело на компанијата од  2009 во исклучително тешко време, обележано со масовно повлекување на возила , глобалната финансиска криза, цунамито во Јапонија и раст на јенот . Тојода започна радикални промени и наместо да обезбеди модели кои никого не му се допаѓаат, тој се фокусираше на возбудливи автомобили кои луѓето ги сакаат. Тој одлучи да се тестира секоја нов модел и ги објави резултатите од тестирањето.

Би-Би на врвот на листата на врвни бизнис лидери го стави на основачите на компанијата Амазон, Џеф Безос , чија компанија спроведува своја стратегија на иновации со долгорочен фокус на корисниците, што е сосема ретко во светот кој е под притисок на краткорочен профит. Американската мултинационална компанија со седиште во Сиетл е една од најголемите светски компании во областа на интернет бизнис, кој нуди исклучително ниски цени. Безос од 1995. година почна да продава книги на интернет, а наскоро бизнисот го прошири и со дистрибуција на VHS, DVD , CD, MP3 , компјутерски софтвер , видео игри, како и мебел , храна и играчки.

Безос никогаш не се плаши да експериментира и да дејствува како да има шесто сетило за бизнис. Најголемите компании се честопати најспори и најранливите . Безос од  Амазон направи вистинска гигант, кој е побрз и попаметен од другите, бидејќи тој е најдобриот директор на 2013 година според BBC.

Најлошитe

Во прилог на успешните, на крајот на годината е добро време да се сумираат и неуспеси.Кој директор е виновен поради тоа што бродот почнал да тоне, чии акции се повредени од деловната политика ? Листата на БиБиСи од најлошите директори е формирана со исклучок на пресметките од големите неуспеси кои се надвор од контролата на бизнис лидерите или се предизвикани од надворешни фактори.

На петто место, за најлош директор е човекот чиј избор може да изгледа чуден, со оглед на то што неговата компанија има нето добивка од 20 милијарди долари годишно. Меѓутоа, кога некој ќе види со кои начини Microsoft  ја води главниот извршен директор Стив Балмер кој ја презеде компанијата во 2000 години, изненадувачки е што нема  постигнато поголем успех. Балмер доби една компанија која генерира огромни профити и има речиси позиција на  монопол на пазарот , и тоа во време кога условите за раст во Кина , Индија , Русија, Бразил и други земји беа одлични. Балмер и Microsoft сепак, пропуштија шанса за развој  на музичка платформа за паметни телефони , како и веб прелистувач. Културата на водење бизнис на Microsoft е уште еден проблем , бидејќи постои систем на хиерархија, во која високо позиционираните вработени добиваат бонуси, додека оние пониските стравуваат од отпуштања, што ги обесхрабрува за соработка и мотивација да работат.

Додека Мајкрософт продолжува да заработи милијарди долари, тоа не значи дека директорот прави некоја голема работа . Како кога големите банки заработуваат пари, кога каматните стапки се блиску до нула , ист е случајот со големите компании кои имаат речиси монополска позиција во клучните пазари.

На четврто место на листата на најлоши директори се најде Еди Ламперт, од американскиот малопродажен ланец Kmart кој во 2003 беше спасен од банкрот. После тоа, тој го купи популарниот синџир Sears, но и покрај храбрата одлуки, а можеби и поради неа 2013 година беше тешка година за Ламперт . Поточно, Sears 27 последователни квартали има намалена продажба и нето загуба во првите девет месеци од годинава што изнесува 800 милиони долари, како и вкупен долг од повеќе од седум милијарди долари.

Трет на листата е Торстен Heинс , главен извршен директор на BlackBerry , а олеснувачки фактор за него е што дојде на чело на компанијата во време на криза. BlackBerry бележи загуби , не можејќи да се израмни со iPhone на Apple и Galaxy моделите на Samsung . Иако има ја презеде компанијата во тежок момент , Хeинс и понатаму ја влоши ситуацијата . Прво збуни со јавните коментари дека се потребни драстични промени , а потоа не успеа да го забрза развојот на нови модели и да се израмни со Apple, Samsung и Google. Кварталните загуби ја влошија состојбата и растат до една милијарда долари, а имаше и илјадници работници кои беа отпуштени.

Второто место на листата на најлоши бизнис лидери оди кај Рон Џонсон, кој беше отпуштен во април во американскиот малопродажен синџир JC Penney по 17 месеци од функцијата. Тоа беше логично продолжение на настаните за директорот кој одлучи радикално да ја  промени врската која таа компанија ја има 111 години со клиентите, без никаква анализа и одбивајќи да ги разгледа ризиците. Џонсон дојде во Penney со репутација на човек кој на Стив Џобс му помагаше да го трансформира Apple во една од најуспешните  концепти во светот. На новата компанија и донесе цели кои се применуваа во Apple : модерен стил,  врска на клиентите со брендот и високите цени. Оваа стратегија не вроди со плод во релативно здодевниот синџир за облека чии производи не беа премногу препознатливи.

Титулата наслов директор за 2013 година. отиде кај еден од најбогатите луѓе на светот ( осмото место на листата на Форбс ), кој во рок од една година успеа да изгуби 99 отсто од богатството. Ова му успеа  на бразилскиот бизнис лидер Еике Батиста, кој се збогати од рудниците на злато во Бразил и Канада. Батиста се фалеше дека сака да стане најбогатиот човек во светот. Тој се ожени со Плејбој зајачица , паркираше автомобил во вредност од еден милион долари во дневната соба и никогаш не го излегуваше од весниците во Бразил.

OGX и уште неколку компании на Батиста во моментов имаат долгови поголеми од пазарната вредност и цената на нивните акции од почетокот на годината се намали за 95 проценти , што е доволно Батиста да добие „златен медал ” меѓу најлошите директори во светот според Би Би Си.

Фактор.мк

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1