Најевтиниот чоколаден колач


Состојки: Шолја вода, половина шолја масло, шолја шеќер, 2 шолји брашно, 2 лажици џем по избор, 2 јаболка, прашок за печиво, 3-4 лажици какао прав, 50g темно чоколадо. 912-660x300Подготовка: Излупете ги јаболката и изрендајте ги. Сите состојки освен чоколадото добро измешајте ги, па додадете ги јаболката во смесата. Промешајте неколку минути, па потоа мешавината истурете ја во тава подмачката со масло и посипана со брашно Печете 40 минути на 180 степени. Жешкиот колач прелијте го со глазура од растопено чоколадо. По желба, послужете со сладок зачин или сезонско овошје. Попара.мк

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1